Bu gadget'ta bir hata oluştu

21 Ekim 2009

çözülmez olan çözülecek mi?

pkk var olmasaydı, kürt problemi şimdiye kadar demokratik yollarla çözülürdü. sonuçta siyasetçiler oy alabilmek için bölge halkının dertlerini çözmeye illaki çalışacaktı. ayrıyeten ölümler olmadığı için türklerde de bu açılımlara tepki daha az olacaktı.

ne yazık ki pkk var oldu. var olmasının koşullarını da en çok 80 darbesi hazırlamadı mı? artık bir tek demokrasinin ilerlemesi ile sorunun çözüleceğini sanmak biraz safça oluyor. bir kere çocuk doğduktan sonra prezervatif takmak o çocuğun varlığını ortadan kaldırmıyor.

her kesimde ölümler ve acılar yürekleri dağladıktan sonra bu sorun çözülmez diyordum. türkiye'de bu büyüklükte ve karmaşıklıkta ve bu kadar çok aktörlü bir sorunu çözebilecek hükümet, tecrübe ve yetenek yok diyordum. kan akacak biz de acı acı izleyeceğiz. bu böyle sürecek diyordum.

şimdi sanki çözülecek gibi bir umut var. ben de umutlanıyorum kan duracak diye. hakkını vermek lazım çözümü abd istediği için çözebileceğiz gibi duruyor. hakkını vermemiz gereken diğer şey de şudur: hükümet elini şimdiye kadar kimsenin yapamadığı kadar büyük taşın altına koyabilmiştir. allahtan bu sorunun çözülmesi abd'nin çıkarları ile uyuşuyor.

insanlar ölülerini bir kenera bırakıp kanı durdurabilecekler mi? bu olacak mı gerçekten?

Hiç yorum yok: