18 Ekim 2008

savaş çığırtkanlığı ve buna cevabım

geçen şöyle savaş çığırtkanı bir e-mektup geldi:

BU UNUTULUR MU? (Unuttuk Maalesef…) birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlere, 150 bin askerimiz esir düştü. Bu askerlerden bir kısmı da Mısır'ın İskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı'na Hapsedildi. Kampın tam adı, 'Seydibeşir Kuveysna Osmani Useray-I Harbiye Kampı' idi. Bu kampta, 1918'de Filistin Cephesinde esir düşen 16. Tümen'in 48. Alayı'na bağlı Osmanlı Askerleri Tutuluyordu. 12 Haziran 1920'ye kadar Iki yıl boyunca Her türlü işkence, eziyet, ağır hakaretler ve aşağılamaya maruz kaldılar. İnsanlık dışı muamelenin nedeni ise Ermeniler idi… Kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanların Yalan yanlış çevirileri ve kışkırtmaları nedeniyle, kampların İngiliz komutanları, azılı Türk Düşmanı haline gelmişlerdi. Savaş bitmişti. Ancak,Kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri Teslim etmek, İngilizlerin işine Gelmiyordu. Çünkü, olası yeni bir savaşta,Bu askerlerin Yeniden karşılarına çıkabilecekleri, Ermeniler tarafından, İngilizlerin beyinlerine işlenmişti. Çözüm Toplu katliamdı… Askerlerimiz, Mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla Dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak;Suya normalin çok üzerinde 'krizol' maddesi katılmıştı..Mehmetç ik, Suya daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyordu.Ancak, İngiliz Askerleri, dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı . Mehmetçikler, Bellerine kadar gelen suya başlarını sokmak istemediler. Ancak, Bu kez İngilizler havaya (başlarının üzerine)ateş etmeye başladı. Askerlerimiz, ölmemek için, çömelerek başlarını suya soktular.Ancak, başını Sudan kaldıran artık göremiyordu. Çünkü gözleri yanmıştı… ******** Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi Ve 15 000 (15 bin) askerimiz kör oldu. Bu vahşet, 25 Mayıs 1921 tarihinde TBMM.' de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref Beyler Bir önerge vererek, Mısır'da esirlerin Krizol banyosuna sokularak, 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, Bunun faili olan İngiliz Doktor, Garnizon Komutanı ve Askerlerin cezalandırılması için, TBMM' nin teşebbüse geçmesini istediler. ******** Ancak, Yeni kurulan devletin bin türlü derdi vardı.Ağır sorunlarla uğraşan TBMM' de Bu hesap sorma işi Unutuldu gitti.Ama onlar Unutmuyorlar… Kendi ihanetlerini bile soykırım ambalajına sarıp, dünya kamuoyuna Sunuyorlar. En üzücü olanı da Malum birilerinin, Bu karalama kampanyalarına çanak tutması… ERMELİLER SOYKIRIM YAPILDI DİYE DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIYOR.Bİ ZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK.!!!

bu maile cevabım şöyle:

insanlarla sosyal bir ortam içindeyken öğrenilen çok hoş değerler var. bunlardan bazilari:
- iletisimin onemi ve yollari
- her insanin ayri bir hikayesi oldugu
- catismalarin dogal oldugu ama cozmenin en etkili yolunun oncelikle dinlemek sonrasinda da konusmak oldugu

ayriyeten hayat bana ogretti ki, insanlar en buyuk canilikleri, kendilerinin mazlum ve haksizliga ugramis olduklarini hissettiklerinde yapiyorlar.

sizin bu mailiniz beni cok rahatsiz etti. neden mi rahatsiz etti?
her insanin ayri bir hikayesi yok bu yazdiklarinizda. bu yazdiklarinizda seytan ve dusman ermeniler var. bu yazdilarinizda cani ve biraz da oyuna gelecek kadar aptal ingilizler var. bu yazdiklarinizda mazlum vatan evlatlari var. hepimiz gibi ermeniler de insandir. dolayisi ile onlarin herbirinin ayri bir hikayesi vardir.
bu yazdiklariniz iletisimin degil, kavganin ve savasin destekcisi duygular yaratiyor.

peki bu yazilanlar dogru olabilir mi?

hayir dogru olmayabilir, uydurma haberlerle insanlari birbirine kirdiran cok oluyor. daha yakin zamanda sivas katliami boyle soylentilere inanan cahil kalabalik tarafindan yapildi.

evet bu anlatilanlar dogru olabilir. insanlara verilen guclerin nasil uygulandiginin denetlenmedigi ve karmasanin hakim oldugu ortamlarda bunlar olur. sizce osmanli doneminde ermeniler goc ettirilirken kac tanesi bizim vatan evladi cetelerimiz tarafindan soyulup, oldurulup tecavuze ugratilmistir. daha yeni iskenceden dolayi bir vatan evladi olduruldu. oldurenler de vatan evlatlari idi. eminim su anda irakta hergun buna benzer hikayeler yasaniyordur.

lutfen yazdiklarimizin ve cevremize gonderdigimiz emaillerin savasi ve kavgayi korukleyen seyler olmamasina ozen gosterelim. hatta mumkunse olaylari cozume kavusturacak, barisi saglayacak, boyle canice olumlere son verecek bir cizgide soylem uretelim.

yeterince savas cigirtkani var bu dunyada.

Hiç yorum yok: