30 Nisan 2008

1 mayıs ve anket

1 mayısta işçi örgütlerinin isteğine rağmen taksime izin vermemenin sonucu nedir? en başta haksızlıktır. binbir şey için taksimde etkinlikler düzenlenirken güvenlik sağlanabiliyor da işçiler örgütlü bir halde 1 mayısı kutlarken mi güvenlik sağlanamıyor. bunun haricinde de provakatorlerin ekmeğine yağ sürmektir. en son olarak da güvenlik güçleri ile halkı karşı karşıya getirmektir.

internet gazeteciliği sayesinde tartışma yaratan konularda anket yapmak moda oldu. özellikle tartışma yaratan konularda çoğunluk ne diyor diye niye bakılıyor? çoğunluk desteğinden dolayı haklılığını ispatlamak için. bu bence oldukça yanlış bir yol. özellikle tartışma yaratan konuların çoğunluğa göre değil, evrensel ilkelere göre incelenmesi daha sağlıklı olur.

zaman gazetesi çoğunluk tarafından hükümete onay çıkacağını bildiği her olayda anket düzenliyor. 1 mayısı taksimde kutlamak gibi tartışma yaratan bir konuda ise anket düzenlemiyor. şu anda futbolda kim şampiyon olacak anketi var. hürriyet'te yapılan 1 mayıs anketinde çoğunluk izin verilmeli diyor. zaman gazetesinin okurları bu şekilde bir taraftarlığı fark ediyorlar mı diye çok merak ediyorum.

Hiç yorum yok: